Geometrijska interpretacija rešenja polinoma četvrtog stepena
U ovom radu ćemo predstaviti geometrijsku interpretaciju rešenja polinoma četvrtog stepena po uzoru na rad [7]. Pre nego što iznesemo najavljeni rezultat daćemo kratak istorijski predgled rešenja kubnih i jednačina četvrtog stepena, kao i osnovnu teoriju o ravanskim algebarskim krivama.
Rešavanje polinoma III i IV stepena
Za razliku od kvadratnih jednačina koje su se uspešno rešavale još od antike, polinomske jednačine stepena većeg od dva su dugo predstavljale problem za matematičare. Tek su italijanski matematičari šesnaestog veka izložili rešenje kubne i jednačine četvrtog stepena1. Nakon uspeha italijanskih algebrista, matematičari su krenuli u potragu za rešenjima jednačina stepena većeg od četiri. U okviru te potrage formirani su novi pristupi rešavanja jednačine trećeg i četvrtog stepena a mi ćemo u nastavku ove sekcije prikazati Lagranžova2 razmatranja.
Rešavanje jednačine trećeg stepena
Bez umanjenja opštosti3, pretpostavimo da je data polinomska jednačina (1) gde su i racionalni brojevi.
Postupak rešavanja jednačine (1) je prvi objavio Đirolamo Kardano u knjizi Ars Magna [5]. Kardanov postupak podrazumeva traženje rešenja u obliku . Upoređujući jednakost sa (1), zaključujemo da mora važiti Stoga, i moraju biti koreni takozvane rešavajuće kvadratne jednačine , odnosno (2)
Rešavanjem (2) dobijamo i , pa je rešenje jednačine (1) dato sa . Međutim, kako postoje tri treća korena kompleksnog broja, izraz potencijalno predstavlja devet različitih vrednosti, što je nemoguće jer kubna jednačina ima samo tri rešenja. Međutim, vrednosti i su vezane jednakošću . Dakle, sva rešenja jednačine (1) su izražena kao , pri čemu jedan od korena (bilo koji) uzima sve tri vrednosti dok je drugi koren izražen iz .
U radu Réflexions sur la résolution algébrique des équations [9] Lagranž je prezentovao nešto drugačiji postupak rešavanja kubne jednačine i jednačine četvrtog stepena. Lagranžova ideja je takođe formiranje rešavajućeg polinoma koji je manjeg stepena nego početna jednačina. Međutim, Lagranžov način formiranja rešavajućeg polinoma je uniforman, i na prvi pogled bi se mogao iskoristiti za više stepene4.
Neka su , i različita rešenja (1), proizvoljna permutacija ovih rešenja i neka je primitivni treći koren iz jedinice. Lagranževe rešavače (ili Lagranževe rezolvente) definišemo kao izraze (3) Ovim dobijamo šest različitih rešavača:
Lagranž formira rešavajuću jednačinu kao jednačinu čiji su koreni upravo rešavači tj. (4) Dobijena rešavajuća jednačina je šestog stepena, što na prvi pogled samo komplikuje traženje rešenja. Međutim, kako je jednačina (4) se svodi na (5) što je kvadratna jednačina po .
Lagranž dalje primećuje da pri permutacijama korena , i vrednosti i ostaju fiksirane ili zamenjuju mesta u zavisnosti od parnosti permutacije. Međutim, vrednosti izraza i ostaju nepromenjene pa su izrazi i simetrične polinomske funkcije od , i , i stoga se mogu izraziti preko koeficijenata jednačine (1). I zaista, posle računa dobijamo da je (6) Iz (5) dobijamo jednačinu koja se smenom svodi na (2) do koje je Kardano došao.
Nakon što su i pronađeni, možemo iskoristiti Vietovu formulu5 da bismo dobili linearan sistem jednačina po nepoznatama , i Matrica koja odgovara ovom sistemu je Vandermonova matrica i njena determinanta je . Stoga se , i mogu izraziti kao linearne kombinacije Lagranževih rešavača i .
Rešavanje jednačine četvrtog stepena
Rešenje jednačine četvrtog stepena je takođe objavljeno u knjizi Ars Magna, i to rešenje Kardano pripisuje njegovom učeniku Ferariju.
Bez umanjenja opštosti6, posmatrajmo jednačinu (7) Prostom algebraskom manipulacijom, navedenu jednačinu možemo svesti na oblik (8) Uvedimo sada parametar . Kako je iz (8) sledi (9, 10) Da bi izraz (10) bio potpuni kvadrat, neophodno je da diskriminanta navedenog kvadratnog polinoma bude nula, odnosno (11) Smenom dobijamo (12)
Za koje je rešenje kubne jednačine (11), jednačina (9) se svodi na oblik gde su i kvadratni polinomi po . Dalje dobijamo da mora važiti ili odakle se dobijaju rešenja jednačine (7).
Kao i slučaju jednačine trećeg stepena, Lagranžov pristup rešavanju jednačine četvrtog stepena podrazumeva formiranje rešavajuće jednačine kao polinomske jednačine čija su rešenja Lagranževi rešavači. Naravno, sada su rešavači formirani kao gde je a primitivni četvrti koren iz jedinice. Sada rešavajuća jednačina ima stepen , ali gore opisanom tehnikom se svodi na jednačinu stepena (videti (5)). Lagranž dalje pokazuje da je dobijena jednačina bikubna, odnosno da se može svesti na kubnu jednačinu7.
Ipak Lagraž daje još jednu tehniku rešavanja. Umesto da već uvedenih rešavača, Lagranž koristi izraze Pri dejstvu orbita svakog rešavača je , a stabilizator grupa izomorfna (na primer, za to je ). Lagranž zatim formira rešavajuću kubiku kao i nastavlja sa rešavanjem.
Osim navedena dva pristupa, moguće je posmatrati rešavače (13) koji se pri dejstvu grupe ponašaju poput8 , , . Rešavajuća kubika je (12). Korišćenjem Vietove formule iz (13) možemo izraziti , i , pa samim tim i korene , , , .
Projektivna geometrija i algebarske krive
U ovoj sekciji će biti iznete neke osnove projektivne i algebarkse geometrije. Za detalje, pogledati [1] ili [4]. U nastavku označava polje ili , iako se većina pojmova može preneti na sva polja.
Neka je afina ravan, odnosno skup uređenih parova skalara9. Neka je proizvoljan, nenula, polinom. Nula skup polinoma , odnosno skup nazivamo algebarskom krivom10.
Projektivna geometrija
Neka je prirodan broj. Na skupu uvedena je relacija sa Lako se proverava da je relacija relacija ekvivalencije. Projektivni prostor dimenzije , u oznaci , je skup svih klasa ekvivalencije relacije . Klasu ekvivalencije elementa označavamo sa ili .
Projektivni potprostor u je svaka slika linearnog potprostora od pri količničkom preslikavanju . Ako je linearan potprostor od tada za svako važi odakle sledi da je dobro definisano i na . Odavde sledi da su projektivni potprostori takođe projektivni prostori sami za sebe.
Afini prostor možemo utopiti u projektivni prostor injektivnim preslikavanjem . Ono što ,,izostaje” iz slike utapanja je skup tačaka oblika gde je . Taj skup je projektivni potprostor dimenzije i nazivamo ga beskonačno daleki potprostor11.
Primetimo prvo da na projektivnim prostorima i prirodno možemo uvesti količničku topologiju.
Realnu projektivnu pravu čine sve klase oblika gde je zajedno sa beskonačno dalekom tačkom . Nije teško uvideti da je prostor (sa količničkom topologijom) homeomorfan jednodimenzionoj sferi . Analogno, kompleksnu projektivnu pravu čine sve klase oblika gde je zajedno sa beskonačnom dalekom tačkom . Prostor je homeomorfan dvodimemenzionoj sferi (takozvana Rimanova sfera).
Međutim, osim za ove dve male dimenzije, topologija (i geometrija) projektivnih prostora je nešto komplikovanija. Na primer, realna projektivna ravan je homeomorfna disku na čijem rubu je uvedena antipodalna identifikacija (videti sliku 1). Ako afinu ravan utopimo na interior diska, tada rub diska u ovom modelu predstavlja beskonačno daleku pravu.
Neka je homogen12 polinom i proizvoljno. Ako je tada je i za svako , pa je . Stoga je dobro definisan skup kog nazivamo projektivnom krivom.
Ako je proizvoljan polinom stepena , tada je homogen polinom stepena . Za algebarsku krivu i za projektivnu algebarsku krivu važi Za krivu kažemo da je projektivno zatvorenje krive .
Konike
Polinom drugog stepena afinoj ravni određuje algebarsku krivu koju nazivamo konika. Projektivno zatvorenje konike je dato jednačinom oblika (14)
Neka je . Ako je rastavljiv polinom (u ), tada je proizvod dva linearna polinoma i krivu čine dve13 projektivne prave (koje se mogu i poklapati). Kao prave projektivne ravni, te dve prave se seku u nekoj tački . Ako pripada i beskonačno dalekoj tački, tada ce sastoji od dve paralelne prave, u suprotnom čine dve konkurentne prave. Ako je rastavljiv polinom, tada može biti jedinstvena tačka ili skup kog nazivamo nedegenerisana konika. Po Bezuovoj teoremi, nedegenerisana konika može da sadrži najviše dve zajedničke tačke sa beskonačno dalekom pravom. Krivu nazivamo elipsa, parabola ili hiperbola, u zavisnosti od toga da li ima nijednu, jednu ili dve zajedničke tačke sa beskonačno dalekom pravom.
Jednakost (14) se može zapisati i u matričnom obliku kao , gde je , a (15)
Primetimo da je singularna matrica kada je rastavljiv polinom. Zaista, ako je za neke polinome i prvog stepena, tada postoji vektor takav da je pa je .
Svaka projektivna konika je određena jednom nenula matricom oblika (15) odnosno jednim vektorom . Pritom je ta identifikacija jedinstvena do na multiplikativnu konstantu. Stoga, svaku koniku možemo identifikovati sa tačkom iz .
Po uopštenju14 spektralne teoreme, za svaku kopleksnu simetričnu matricu postoji matrica takva da je dijagonalna matrica na čijoj dijagonali se nalazi ili . Stoga, u pogodnom projektivnom koordinatnom sistemu polinom ima oblik ili ili . Ako je tada je (dvostruka) prava . Ako je tada je unija dve prave i . Ako je tada krivu nazivamo kompleksna projektivna nedegenerisana konika.
Najzanimljiviji slučaj je svakako nedegenerisan, i tu možemo lako doći do još nekih zaključaka. Projektivnom koordinatnom smenom , , dobijamo polinom . Stoga, bez umanjenja opštosti možemo pretpostaviti da je konika data jednačinom . Posmatrajmo sada neprekidno preslikavanje dato sa . Preslikavanje je bijekcija, a jasno je da je i inverzno preslikavanje neprekidno. Odavde sledi da je konika homeomorfna kompleksnoj projektivnoj pravi, odnosno dvodimenzionoj sferi15.
Ako projektivna konika data jednačinom (14) prolazi kroz tačku , tada važi što predstavlja linearnu jednačinu po . Navedena linearna jednačina određuje jedan projektivni potprostor kodimenzije u .
Ako projektivna konika data jednačinom (14) prolazi kroz tačke tada će promenljive biti vezane homogenim sistemom od četiri jednačine. Ako su te četiri jednačine linearno nezavisne, tada će prostor rešenja biti dvodimenzioni linearni potprostor od koji pri projektivizaciji određuje projektivnu pravu u . Ova projektivna prava određuje jedan pramen16 konika kog ćemo označavati sa (videti sliku 2).
Ova razmišljanja ćemo konkretizovati kroz narednu teoremu
Teorema 1. Familija konika koje sadrže četiri različite tačke , , , je ako i samo ako su tačke , , , nekolinearne.
Dokaz. Pretpostavimo da su , , , kolinearne tačke. Neka je prava koja ih sadrži, i neka je proizvoljna prava. Tada je degenerisana konika koja sadrži , , , . Kako je proizvoljna prava, familija konika je dvodimenziona.
Obrnuto, pretpostavimo da su date tačke nekolinearne. Bez umanjenja opštosti možemo pretpostaviti da su , i nekolinearne. Dovoljno je pokazati da postoji konika koja sadrži tačke a ne sadrži tačke za .
Slučaj : Neka su i proizvoljne prave koje prolaze kroz a ne prolaze kroz , i . Tada je konika sa traženim osobinama.
Slučaj : Neka je proizvoljna prava koja prolazi kroz a ne prolazi kroz i . Neka je proizvoljna prava koja prolazi kroz a ne prolazi kroz i . Tada je konika sa traženim osobinama.
Slučaj : Pretpostavimo prvo da su , i nekolinearne. Neka je prava kroz i . Neka je proizvoljna prava kroz koja ne prolazi kroz . Tada je konika sa traženim osobinama. Ako su , i kolinearne, za uzmimo pravu kroz i a za uzmimo pravu kroz i . Opet je konika sa traženim osobinama. ◻
Jedan od najpoznatijih rezultata algebarske geometrije je Bezuova teorema. Klasično formulisana kao nejednakost, u modernoj geometriji je dobila naredni, jači, oblik.
Teorema 2. Neka je algebarski zatvoreno polje i neka su polinomi uzajamno prosti. Tada je broj presečnih tačaka (računajući višestrukosti) projektivnih algebarskih krivih i jednak .
Dokaz ove teoreme je van domašaja ovog rada. Zbog toga ćemo se zadovoljiti narednim rezultatom koji se može direktno dokazati17.
Posledica 1. Broj presečnih tačaka dve konike u je 4.
Geometrija rešenja polinoma IV stepena
Posmatrajmo redukovanu jednačinu četvrtog stepena gde . Shvatajući koeficijente kao kompleksne vrednosti, vidimo da su rešenja navedene jednačine -koordinate presečnih tačaka afinih konika
Projektivna zatvorenja krivih i su konike definisane polinomima Na osnovu Bezuove teoreme, konike i se seku u četiri tačke , koje pripadaju afinoj ravni. Kako ove četiri tačke leže na paraboli, one ne mogu biti kolinearne. Po razmatranjima iz prethodne sekcije znamo da je familija konika koje prolaze kroz tačke određena svim tačkama jedne projektivne prave iz koja je ,,razapeta polinomima“ i . Sledi da je svaka konika iz ove familije predstavljena polinomom oblika (16) gde . Matrična reprezentacija polinoma je
Matrica je singularna ako je (17) Deljenjem18 (17) sa dobijamo kubnu jednačinu po promenljivoj : (18) Tri rešenja ove jednačine odgovaraju trima singularnim konikama u familiji .
Singularne konike iz familije su tačno , i , gde je prava koja prolazi kroz tačke i . Prava je (u afinoj ravni) određena polinomom te su konike , i određene polinomima (19) (20) (21)
Upoređivajući (19), (20), (21) sa (16) zaključujemo da su rešenja jednačine (18) , i što su rešavači (13) pomnoženi sa .
Vidimo da rešavanje rešavajuće kubike odgovara traženju degenerisanih kubika u pramenu . Kada su poznate barem dve od tri degenerisane kubike, tada se rešenja originalne jednačine mogu jednostavno dobiti kao abscise presečnih tačaka nađenih konika.
Zaključak
Geometrijsko rešavanje algebarskih jednačina nije nova stvar. Štaviše, značajno pre Kardana i Ferarija matematičari su rešavali probleme pomoću algebarskih krivih. Najpoznatiji je svakako rad arapskog matematičara Omara Hajama koji je geometrijski rešio jednačinu trećeg stepena pomoću konika.
U ovom radu je prikazano rešavanje jednačine četvrtog stepena idejom koja je veoma bliska idejama Hajama i drugih, ali smo ipak morali upotrebiti moderne tehnike (npr. analitičku projektivnu geometriju).
U radu smo se kratko na Lagranževe i druge rešavače i dali smo im jednu geometrijsku interpretaciju19. Pokazali smo da do rešavača i rešavajuće kubike može doći i gemetrisjki, bez potrebe za Ferarijevim postupkom ili teorijom Galoa.
Liteartura
- Andrejić, V. 2016. Projektivna geometrija ravni. 2016.
- Bewersdorff, J. 2021. Galois Theory for Beginners: A Historical Perspective, Second Edition. Student Mathematical Library. American Mathematical Society.
- Blumenthal, Leonard M. 1927. Lagrange Resolvents in Euclidean Geometry. American Journal of Mathematics 49 (4): 511–22.
- Brieskorn, E., H. Knörrer, i J. Stillwell. 2012. Plane Algebraic Curves. Translated by John Stillwell. Modern Birkhäuser Classics. Springer Basel.
- Cardano, G., i T. R. Witmer. 1993. Ars Magna Or The Rules of Algebra. Dover Books on Mathematics. Dover.
- Dehn, E. 1930. Algebraic Equations: An Introduction to the Theories of Lagrange and Galois. Dover books on advanced mathematics. Columbia University Press.
- Faucette, William M. 1996. A Geometric Interpretation of the Solution of the General Quartic Polynomial. The American Mathematical Monthly 103 (1): 51–57.
- Horn, R. A., i C. R. Johnson. 2012. Matrix Analysis. Cambridge University Press.
- Lagrange, J. L. de. 1770. Réflexions sur la résolution algébrique des équations.
- Waerden, B. L. van der. 2013. A History of Algebra: From al-Khwārizmī to Emmy Noether. Springer Berlin Heidelberg.
Kao što to obično biva, do kompletnog rešenja se dolazilo postepeno tokom decenija rada različitih matematičara. Za kompleksnu i zanimljivu istoriju rešavanja polinomskih jednačina pogledati, na primer, [2] i [10].↩︎
Moramo napomenuti da je pre Lagranža, do sličnih rezultata došao i Aleksandar-Teofil Vandermond. Međutim, Vandermond je rezultate objavio nakon što su Lagranžovi postali poznati u matematičkim krugovima.↩︎
Zaista, svaku jednačinu oblika možemo svesti na navedeni oblik deljenjem sa a zatim i uvođenjem smene ↩︎
I sam Lagranž je uvideo da njegova tehnika ne prolazi za stepene veće od četiri, ali se nije usudio da formuliše teoremu koju će kasnije dokazati Rufini. Ipak, Lagranžov rad je izuzetno uticao na matematičare poput Rufinija, Abela i Galoe. Pogledati [6] za više o Lagranžovom pristupu kroz teoriju Galoa.↩︎
Koja se može shvatiti kao ↩︎
U suprotnom možemo ponoviti analogne transformacije kao u slučaju kubike.↩︎
Pri ovom svođenju koristi se osobina da ako je rešavač, tada je to i . Realan izraz ima samo tri vrednosti pri dejstvu . Te tri vrednosti su koreni rešavajuće kubike.↩︎
Zapravo ovaj pristup je ekvivalentan Lagranžovim, jer je , i .↩︎
Formalno, afini prostor čine skup , vektorski prostor i tranzitivno i slobodno dejstvo aditivne grupe na . U našem slučaju, , i ignorisaćemo formalne detalje nadalje...↩︎
Opštije, nula skup sistema polinoma nazivamo (afini) algebarski skup.↩︎
Projektivni prostori su homogeni, i beskonačno daleka prava nije drugačija od ostalih projektivnih pravih. Tek u kontekstu utapanja afinog prostora u projektivni možemo govoriti o beskonačno dalekim objektima.↩︎
Za polinom kažemo da je homogen ako postoji tako da za svako važi Direktno se dokazuje da takav polinom mora biti zbir monoma koji su svi stepena .↩︎
Ako je tada je .↩︎
Ako je simetrična matrica, tada postoji unitarna matrica takva da je matrica simetrična matrica s pozitivnim članovima. Ako ne zahtevamo da je unitarna možemo garantovati da ima ili na dijagonali. Videti teoremu 4.4.3 u [8].↩︎
Ovo nas ne iznenađuje mnogo, jer su realne (projektivne) konike homeomorfne realnoj projektivnoj pravi, odnosno sferi . Ovde je interesantno spomenuti da su nedegenerisane kubike homeomorfne torusu koji je Rimanova površ roda 1.↩︎
Na engleskom pencil. Iako ne postoji opšteprihvaćena definicija pojma, u geometriji izraz pencil se često koristi za neku familiju geometrijskih objekata koja je u potpunosti određena sa dva člana. Takav je slučaj i sa pramenom konika.↩︎
Ideja dokaza je diskusija po slučajevima. U slučaju para degenerisanih konika tvrđenje se svodi na prebrojavanje broja presečnih tačaka četiri projektivne prave. Ako je jedna od konika regularna, tada je možemo parametrizovati sa (videti primer 3), i slučaj svesti na rešavanje sistema kvadratnih jednačina po koordinatama .↩︎
To možemo učiniti jer ako je tada iz (17) sledi da što nije moguće jer predstavlja koordinate jedne konike u familiji .↩︎