NIKOLA UBAVIĆ

Ojlerove smene i konusni preseci

Švajcarski matematičar Leonard Ojler je opisao smene uz pomoć kojih se integral izraza oblika R(x,ax2+bx+c)R(x, \sqrt{ax^2+bx+c}) može svesti na integral racionalne funkcije (gde je RR racionalna funkcija dve promenljive). Danas su te smene poznate kao Ojlerove smene.

U literaturi su opisane tri Ojlerove smene, koje se primenjuju u zavisnosti od prirode kvadratnog binoma ax2+bx+cax^2+bx+c:

Kao što vidimo, svaka smena dolazi sa dva izbora, koja su suštinski nebitna (videćemo i zašto).

Ako su ove smene poznate, tada ih je zaista lako primeniti. Na primer, ako je potrebno odrediti integral funkcije R(x,ax2+bx+c)R(x, \sqrt{ax^2+bx+c}) pri čemu je a>0a>0, tada možemo upotrebiti prvu smenu: ax2+bx+c=ax+t\sqrt{ax^2+bx+c} = \sqrt a x + t. Kvadriranjem dobijamo da je ax2+bx+c=ax2+2axt+t2ax^2+bx+c=ax^2+2\sqrt a xt+t^2 odnosno da je x(b2at)=t2cx(b - 2\sqrt a t) = t^2 -c iz čega sledi da je x=t2cb2atdx=at2+2bt2ca(b2at)2dt.x=\frac{t^2-c}{b -2\sqrt a t} \qquad \mathrm dx=\frac{-\sqrt a t^2 + 2bt-2c\sqrt a}{\left(b -2\sqrt a t\right)^2} \mathrm d t. Sada je R(x,ax2+bx+c)dx=R(t2cb2at,at2cb2at+t)at2+2bt2ca(b2at)2dt\int R(x, \sqrt{ax^2 +bx +c}) \, \mathrm dx = \int R\left(\frac{t^2-c}{b -2\sqrt a t} , \sqrt a\frac{t^2-c}{b -2\sqrt a t} + t\right) \frac{-\sqrt a t^2 + 2bt-2c\sqrt a}{\left(b -2\sqrt a t\right)^2} \,\mathrm d t a drugi navedeni integral je naravno integral racionalne funkcije (jer znamo da je kompozicija i proizvod racionalnih funkcija takođe racionalna funkcija). Poslednji integral ne deluje ništa jednostavnije, baš naprotiv, ali za nas je samo važno da je nakon smene pod integralom racionalna funkcija.

Slično se mogu “proveriti” i druge dve smene. Ipak, ostaje otvoreno nekoliko pitanja. Da li postoji još ovakvih smena? Da li postoje odgovarajuće smene za korene ili polinome većeg stepena? Da li je smene potrebno zapamtiti ili postoji intuicija za njihovo uvođenje?

Konusni preseci

Ako sa yy označimo veličinu ax2+bx+c\sqrt{ax^2+bx+c} tada je y2=ax2+bx+c.y^2=ax^2+bx+c. Navedeni polinom po promenljivama xx i yy određuje konusni presek Q\mathcal Q u Dekartovoj ravni. Tačnije, ako je F(x,y)=ax2+bx+cy2F(x,y)=ax^2+bx+c-y^2, tada je skup nula polinoma FF neki od konusnih preseka. Presek ravni i konusa može biti elipsa (uključujući i krug), parabola, hiperbola, tačka, prava ili dve prave (pri čemu poslednja tri slučaja predstavljaju degenerisane preseke pri kojima ravan prolazi kroz vrh konusa).

Korisno primetiti da navedeni polinom određuje konusni presek koji je simetričan o odnosu na xx osu jer je F(x,y)=F(x,y)F(x,y)=F(x, -y). Ovu činjenicu ćemo više puta iskoristiti u nastavku.

Jednostavnim argumentima koje ovde nećemo navoditi može se pokazati da su od interesa samo nedegenerisani slučajevi (tj, elipsa, parabola i hiperobola). Degenerisani slučajevi nisu od interesa jer se tada funkcija R(x,ax2+bx+c)R(x, \sqrt{ax^2+bx+c}) može integraliti elementarnijim smenama. Nedegenerisane konusne preseke Q\mathcal Q nazivamo konike.

Parametrizacija t(t,at2+bt+c)t \mapsto (t,\sqrt{at^2 +bt+c}) predstavlja parametrizaciju polovine konike Q\mathcal Q, polovinu koja se nalazi iznad xx ose. Označimo ovu polovinu sa Γ\Gamma. Sada možemo zaključiti da se računanje integrala

R(x,ax2+bx+c)dx\int R(x, \sqrt{ax^2+bx+c})\, \mathrm dx

može shvatiti i kao računanje integrala forme R(x,y)dx+0dyR(x, y)\, \mathrm dx + 0\,\mathrm dy po krivoj Γ\Gamma. Naravno, integral forme po krivoj je invarijantan u odnosu na reparametrizacije krive, te je zgodno naći možda neku drugu parametrizaciju krive, za koju će računanje integrala biti jednostavnije. Ojlerove smene predstavljaju upravo takve pogodne parametrizacije, a nastavku ćemo uvideti njihov geometrijski smisao.

Jedna od čestih, i veoma prirodnih, parametrizacija koja se koriste za krive drugog reda, je parametrizacija pomoću presecanja krive sa pravom koja prolazi kroz fiksiranu tačku na krivi. Tačnije, neka je P0P_0 neka fiksirana tačka na konici Q\mathcal Q određenoj polinomom drugog stepena F(x,y)F(x,y). Neka je pp proizvoljna prava koja prolazi kroz P0P_0. Tada iz jednačine prave pp možemo izraziti yy preko xx, tj. možemo izraziti y=f(x)y=f(x) (osim u slučaju kada je prava pp paralelna sa yy osom, ali to možemo zanemariti). Zamenom y=f(x)y=f(x) u F(x,y)F(x,y) dobijamo polinom drugog stepena F(x,f(x))F(x, f(x)) čija rešenja predstavljaju presečne tačke prave pp i konike Q\mathcal Q. Kako realni polinom drugog stepena F(x,f(x))F(x, f(x)) ima jedno realno rešenje (koje odgovara tački P0P_0), mora posedovati i drugo realno rešenje (eventualno isto kao i ono prvo), te stoga prava pp seče koniku Q\mathcal Q u još jednoj tački PP. I obrnuto je očigledno: svaka tačka PP na konici određuje jedinstvenu pravu pp koja seče koniku u tačkama P0P_0 i PP (ako je P=P0P=P_0 tada je prava pp tangenta na Q\mathcal Q i to odgovara slučaju kada F(x,f(x))F(x, f(x)) ima rešenja koja se podudaraju). Prema tome, sve tačke konike Q\mathcal Q su u obostrano jednoznačnoj korespondenciji sa svim pravama koje prolaze kroz P0P_0.

Konkretno, neka je P0=(x0,y0)P_0=(x_0, y_0) pri čemu je naravno F(x0,y0)=0F(x_0, y_0)= 0. Jednačina prave koja prolazi kroz P0P_0 može se zapisati kao yy0=t(xx0)y-y_0 = t(x-x_0) gde je tt neki realni koeficijent koji predstavlja nagib prave. Ako pretpostavimo i da je P=(x,y)P=(x,y) presek prave pp i konike Q\mathcal Q, tada je i F(x,y)=0F(x, y)= 0. Sada možemo postaviti sistem tri jednačine y2=ax2+bx+c,(1)y^2=ax^2+bx+c,\tag{1} y02=ax02+bx0+c,(2)y_0^2=ax_0^2+bx_0+c,\tag{2} yy0=t(xx0).(3)y-y_0=t(x-x_0).\tag{3} Oduzimanjem (2) od (1), dobjamo y2y02=a(x2x0)+b(xx0)y^2 -y_0^2 = a(x^2-x_0) + b(x-x_0) odnosno (yy0)(y+y0)=(xx0)(a(x+x0)+b).(4)(y-y_0)(y+y_0) = (x -x_0) (a(x+x_0)+b).\tag{4} Zamenom (3) u (4) dobijamo t(xx0)(y+y0)=(xx0)(a(x+x0)+b)t(x-x_0)(y+y_0)=(x -x_0) (a(x+x_0)+b). Pod pretpostavkom da je xx0x\ne x_0, dolazimo do t(y+y0)=a(x+x0)+b.(5)t(y+y_0) = a(x+x_0)+b.\tag{5} Jednačine (3) i (5) čine sistem linearnih jednačina po dve nepoznate. Rešenje ovog sistema je dato sa x=x0t22y0t+ax0+bt2a,(6)x = \frac{x_0t^2-2y_0t+ax_0+b}{t^2-a}, \tag{6} y=y0t2+(2ax0+b)tay0t2a.(7)y=\frac{-y_0t^2+(2ax_0+b)t-ay_0}{t^2-a}.\tag{7}

Dakle, svaka tačka (osim tačke (x0,y0)(x_0,-y_0)) konike se može izraziti jednakostima (6) i (7). Prema tome, za pogodno odabranu tačku P0P_0 možemo očekivati da će izrazi biti posebno “lepi”. Pritom P0P_0 može biti bilo koja tačka sa Q\mathcal Q. U nastavku ćemo videti da Ojlerove smene upravo odgovaraju izboru nekih karakterističnih tačaka.

Elipsa na kojoj su istaknute dve tačke kroz koje prolazi prava.
Kroz tačke P0P_0 i PP je provučena prava čiji je nagib tt. Kako se tt menja, tako tt označena prava prolazi kroz tačke konike. Jedino za tačku (x0,y0)(x_0,-y_0) ne postoji odgovarajući parametar tt.

Moguće konike

Pre nego što objasnimo same Ojlerove smene, primetimo sledeću stvar: moguća su tri slučaja a<0a<0, a=0a=0 ili a>0a>0. Mogućnost a=0a=0 nećemo u nastavku razmatrati, jer nije relevantna u kontekstu rešavanja integrala: integral se tada jednostavnijom smenom može svesti na integral racionalne funkcije. Ako je a>0a > 0, to znači da je ax2+bx+c>0ax^2+bx+c > 0 za sve x>M|x|>M gde je MM neka realna konstanta, pa je i ax2+bx+c\sqrt{ax^2+bx+c} definisano za x>M|x|>M. To znači da je Q\mathcal Q hiperbola (jer samo hiperbola može imati presek sa pravama x=mx=-m i x=mx=m, za mm proizvoljno veliko). Sa druge strane, ako je a<0a<0, tada je izraz ax2+bx+c\sqrt{ax^2+bx+c} definisan samo na nekom intervalu [M,N][M, N], a to znači da Q\mathcal Q mora biti elipsa.

Koristeći i ranije navedenu činjenicu da je Q\mathcal Q simetrična u odnosu na xx osu, dobijamo preciznu klasifikaciju mogućih “oblika” konike Q\mathcal Q:

Tri netrivijalna slučaja.

Druga Ojlerova smena

Počnimo prvo od druge Ojlerove smene jer je u nekom smislu najjednostavnija. Ova smena odgovara slučaju kada se za P0P_0 uzme jedan od preseka konike sa yy osom, tj. P0=(0,y0)=(0,±a02+b0+c)=(0,±c).P_0=(0, y_0)=(0,\pm\sqrt{a0^2+b0+c})=(0,\pm\sqrt{c}).

Naravno, uslov postojanja ovakvog preseka je da je c0c\ge 0, što je upravo uslov druge Ojlerove smene.

Pretpostavimo na trenutak da smo odabrali da je P0=(0,c)P_0=(0,-\sqrt c). Prava koja prolazi kroz tačku P0P_0 ima oblik y=txcy=tx-\sqrt c. Ako koeficijent nagiba tt prođe kroz sve realne brojeve, tada će i prava pp proći kroz sve tačke konike Q\mathcal Q (osim tačke (0,c)(0,\sqrt c)), pa samim tim će prava pp proći kroz sve tačke gornje polovine konike Γ\Gamma (osim tačke (0,c)(0,\sqrt c)). Presek prave pp i skupa Γ\Gamma je rešenje sistema x=x,x = x, ax2+bx+c=txc.\sqrt{ax^2+bx+c} = tx - \sqrt c. Prva jednačina je tautologija, dok je druga jednačina baš druga Ojlerova smena.

Sa druge strane, ako odaberemo P0=(0,c)P_0=(0,\sqrt c) tada je prava pp data sa y=tx+cy=tx+\sqrt c i prolazi kroz svaku tačku skupa Γ\Gamma. U ovom slučaju, smena glasi y=tx+cy = tx + \sqrt c.

Naravno, jedna tačka ne utiče na vrednost integrala, te stoga možemo smatrati da su obe varijante smene ekvivalentne.

Treća Ojlerova smena

Treća Ojlerova smena se dobija ako se za P0P_0 uzme jedna od tačaka preseka Q\mathcal Q sa xx osom. Za takve tačke važi da je y=0y=0, odnosno ax2+bx+c=0\sqrt{ax^2+bx+c} = 0, odnosno ax2+bx+c=0ax^2+bx+c = 0. Prema tome, ove tačke odgovaraju korenima αβ\alpha \le \beta polinoma ax2+bx+cax^2+bx+c. I naravno, tražene tačke postoje ako i samo ako navedeni polinom ima realne nule, što je uslov treće Ojlerove smene.

Ako za P0P_0 uzmemo tačku (α,0)(\alpha, 0), tada je prava pp data jednačinom y=(xα)ty=(x-\alpha) t. Ako tt prođe kroz sve realne brojeve, tada će i pp proći kroz sve tačke konike Q\mathcal Q, pa samim tim i kroz sve tačke skupa Γ\Gamma. Presek prave pp i skupa Γ\Gamma je rešenje sistema x=x,x=x, ax2+bx+c=(xα)t.\sqrt{ax^2+bx+c} = (x-\alpha) t. Druga jednačina je treća Ojlerova smena.

Uzimanjem (β,0)(\beta, 0) za P0P_0 dobijamo drugu varijantu treće Ojlerove smene tj. ax2+bx+c=(xβ)t.\sqrt{ax^2+bx+c} = (x-\beta) t.

Prva Ojlerova smena

Kao što smo videli u analizi gore, uslov prve Ojlerove smene (a>0a>0) nam zapravo govori da je Q\mathcal Q hiperbola. Stoga nadalje pretpostavljamo da je Q\mathcal Q hiperbola.

Svaka hiperbola poseduje par asimptota, tj. pravih a1a_1 i a2a_2, koje ne seku hiperbolu ali im se hiperbola približava "u beskonačnosti". U geometriji koju smo obrađivali u osnovnoj i srednjoj školi (takozvanoj afinoj geometriji), pojam beskonačno daleke tačke ne postoji. Međutim, u proširenju afine geometrije, takozvanoj projektivnoj geometriji, postoje beskonačno daleke tačke. Štaviše projektivna ravan je upravo afina ravan na koju je dodata beskonačno daleka prava ll_\infty čije su sve tačke beskonačno daleke.

Model projektivne ravni. Obod diska čini beskonačno daleku pravu, dok unutašnjost diska predstavlja afinu ravan na čiju geometriju smo navikli. Asimptote a1a_1 i a2a_2 dodiruju koniku u beskonačno dalekim tačkama.

U projektivnoj ravni hiperbola Q\mathcal Q seče beskonačno daleku pravu ll_\infty u dve beskonačno daleke tačke. U tim beskonačno dalekim tačkama hiperbolu seku i njene asimptote koje su tangente na hiperbolu. Neka je S1=Qa1S_1 = \mathcal Q \cap a_1 i S2=Qa2S_2 = \mathcal Q \cap a_2. Svaka prava (afine ravni) koja prolazi kroz S1S_1 paralelna je sa a1a_1 (upravo zato često kažemo da se paralelne prave seku u beskonačno dalekoj tački. U slučaju prave a1a_1 svaka prava paralelna sa njom je seče u tački S1S_1). Analogno važi i za a2a_2. Pošto je hiperbola parametizovana sa t(t,±at2+bt+c)t\mapsto(t,\pm\sqrt{at^2+bt+c}) i pošto se hiperbola asimptotski približava pravi a1a_1 i a2a_2, možemo zaključiti da je pravac (koeficijent nagiba) asimptota hiperbole baš limty(t)x(t)=limt±at2+bt+ct=±a.\lim_{t\to \infty} \frac{y(t)}{x(t)} = \lim_{t\to \infty} \frac{\pm\sqrt{at^2+bt+c}}{t} = \pm \sqrt a.

Bez umanjena opštosti, pretpostavimo da je a\sqrt a nagib prave a1a_1. Uzmimo da je P0=S1P_0=S_1. Tada svaka prava koja prolazi kroz tačku P0P_0 ima oblik y=ax+ty=\sqrt a x + t za neko realno tt (jer je paralelna sa a1a_1). Kako je a1a_1 tangenta u P0P_0 na Q\mathcal Q, ostale prave koje prolaze kroz P0P_0 nisu tangente te seku koniku u još jednoj tački PP. Naravno i obrnuto je tačno, svaka tačka konike leži na jedinstvenoj pravoj paralelnoj sa a1a_1. Ovim je uspostavljena korespodencija između tačaka konike, i pravih iz pramena paralenih sa a1a_1. Kako je jednačina svake prave iz tog pramena oblika y=ax+ty=\sqrt a x + t, dobijamo presek određen sa x=x,x=x, ax2+bx+c=ax+t.\sqrt{ax^2+bx+c} = \sqrt a x + t.

Druga jednačina je prva Ojlerova smena. Druga varijanta prve Ojlerove smene odnosi se na asimptotu čija jednačina je oblika y=ax+ty=-\sqrt a x + t. Naravno, kada tt prođe kroz sve realne brojeve, tada će i prave y=ax+ty=\sqrt a x + t i y=ax+ty=-\sqrt a x + t proći kroz sve tačke konike Q\mathcal Q.

Hiperbola ispresecana pramenom pravih paralelnih sa jednom od asimptota